Terenska nastava Vrgorac – Zaostrog – Makarska

Dok su naše kolege opet iznova sjedale u školske klupe, naša duša, za let stvorena, krenula je nekim drugim stazama.

Prva stanica – Vrgorac, malo mjesto koje nas najprije asocira na jagode, a one malo osjetljivije duše na Tina Ujevića, jednog od najvećih hrvatskih pjesnika. Tinov grad pokazala nam je nasmijana i susretljiva voditeljica Turističke zajednice grada Vrgorca. Nakon što smo dobili nekoliko osnovnih informacija o gradu, otišli smo do Tinove kule. Razgledali smo stalnu izložbu koja se nalazi u Tinovoj kuli, a zatim smo otišli do jednog od najstarijih parkova u Hrvatskoj koji nas je oduševio svojom različitošću od parkova na koje smo navikli.

Druga stanica – Zaostrog

Mjestom dominira stari franječki samostan sv. Marije s visokim zvonikom. U samostanu smo imali priliku vidjeti muzej, etnološku zbirku i knjižnicu s preko 30 000 naslova. Tu je dio života proveo fra Andrija Kačić Miošić pa smo vidjeli fra Andrijinu  nadgrobnu ploču s natpisom:

 

POKOJ TEBI STARČE MILOVANE

KOJI RODU PISMARICU DADE

S KORABLJICOM DA MU VIDA JADE

DOK MU ZORA BOLJEG DANA SVANE

HLADNU PLOČU ŠTO TI KOSTI SKRIVA

HARAN NAROD POBOŽNO CELIVA.

Treća stanica – Makarska

U Makarskoj je našu pozornost zaokupio Malakološki muzej koji je 1963. utemeljio fra Jure Radić. Atraktivnom postavom morskih puževa i školjkaša iz cijeloga svijeta to je najpoznatija malakološka kolekcija u Hrvatskoj.

Podaj se pjanom vjetru života,

pa nek te vije bilo kud;

stihovi su Tina Ujevića, a nas je vjetar života na kraju vratio našem domu do nekih drugih putovanja.

 

 

Kontakt

Sending

©2020 Coded by Digital Tailors Hosted by CroCloud

Log in with your credentials

Forgot your details?