Portret

1.

Učenicima sam podijelila portrete poznatih hrvatskih književnika, a oni su, na temelju portreta,  trebali napisati kratki opis književnika. Odmah su primijetili da im je teško pisati o nekome koga dobro ne poznaju te smo zaključili da osobu najbolje možemo portretirati tako da prikažemo i njene unutarnje i vanjske karakteristike te da nam je zbog toga važno poznavati osobu kako bi naš opis bio što uspješniji.

Razgovarali smo o planu opisa, kompoziciji i ostalim obilježjima portreta u književnosti, a na kraju smo pročitali i nekoliko učeničkih radova prethodnih generacija koji bi mogli poslužiti kao dobri primjeri portreta.

2.      sat

Učenike sam podijelila u 5 skupina. U svakoj se skupini  nalazio po jedan učenik koji lijepo crta.

Svaka je skupina dobila zadatak napisati portret zadane osobe.

Učenici su imali 15 minuta za pisanje portreta.

Zatim je svaka skupina predstavila svoj portret, a ostale skupine su nastojale pogoditi o kojoj se osobi radi.

Dok su skupine predstavljale svoje radove, odabrani crtači ostalih skupina pokušavali su nacrtati portretiranu osobu.

Nakon što su učenici pogodili, ili skupine same otkrile, o kojoj je osobi riječ, crtači su predstavili svoje crteže te smo ih usporedili sa stvarnim osobama koje su bile portretirane.

ZADATCI PO SKUPINAMA:

SKUPINA A

Vaš je zadatak opisati jednu mušku osobu iz razreda. Ta osoba može biti i osoba iz vaše skupine.

SKUPINA B

Vaš je zadatak opisati jednog učitelja (ne učiteljicu!) iz predmetne nastave (predaje učenicima od petog do osmog razreda).

SKUPINA C

Vaš je zadatak  opisati jednu osobu koja pripada stručnoj službi škole (pedagog, knjižničarka, psihologinja).

SKUPINA D

Vaš je zadatak  opisati jednu žensku osobu iz razreda. Ta osoba može biti i osoba iz vaše skupine.

SKUPINA E

Vaš zadatak je opisati jednog učitelja ili učiteljicu iz naše škola koja/koji predaje učenicima od prvoga do četvrtoga razreda.