Fizika

FIZIKA

Igra je najviši oblik istraživanja – Albert Einstein

Učitelji/ce

• Andrea Norac  –  informacije petkom 4. školski sat (u kabinetu fizike)

Mozak nije posuda koju treba napuniti, već vatra koju treba zapaliti. - Plutarh

12804738_10209221005305576_5852945031142467871_n

Nastavak ovotjedne “Priče o svemiru i Higgsovom bozonu” po Dalmaciji. Jutros u Sinju, dva sedma razreda u Osnovnoj školi Ivana Lovrića. Izvrsna atmosfera, djeca zainteresirana, baš lijepo iskustvo. – riječi su profesora Puljka nakon prekrasnog predavanja u našoj školi.

Uživali smo svi i nadamo se ponovnom susretu.

znanstvenici

Učenici 8.c razreda Iva Boko, Ivana Filipović-Grčić, Martina Hrgović i Josip Perić, pod vodstvom nastavnice Andree Norac, sudjelovali su na Smotri učeničkih pokusa i istraživačkih radova Budi i ti znanstvenik!, na Fakultetu elektronike, strojarstva i brodogradnje. Zainteresiranima su objašnjavali pričicu o indeksu loma. Mnoge je zainteresirao njihov rad, a među njima je bio i Ivica Puljak, naš poznati fizičar. Pohvale su stigle i od komisije što ih je jako razveselilo. U prekrasnoj atmosferi predstavljeno je puno zanimljivih radova i to je za svih bilo jedno nezaboravno iskustvo.

Andrea (6)

Samostalni eksperimentalni radovi učenika osnovnih škola 2016./2017.

Vinkovci, 2. – 5. svibnja

učenice: Ivana Filipović Grčić i Iva Boko

mentorica: Andrea Norac, prof.

WhatsApp Image 2017-10-16 at 12.17.28

Guy Paić rođen je 1937. godine. Započeo je svoju znanstvenu karijeru u niskoenergetskoj nuklearnoj fizici u Institutu „Ruđer Bošković“ (IRB). Njegova međunarodna karijera započela je u proljeće 1968. godine na University of California at Los Angeles (UCLA) kao izvanredni profesor sve do 1970. godine. Godine 1968. Guy je, zajedno s Ivom Šlausom i Vladivojem Valkovićem, dobio najvišu nagradu za znanost u Hrvatskoj, nagradu „Ruđer Bošković”, „za važne doprinose proučavanju nuklearnih interakcija i sistema s malim brojem nukleona”. Radio je kao konzultant Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), pri čemu je u rasponu od 25 godina poduzeo mnogo duljih i kraćih misija u afričke zemlje, uključujući Maroko, Alžir i Tunis na sjeveru do Tanzanije na jugu, te od Senegala, Obale Slonovače, Gane i Kameruna na zapadu do Madagaskara i Sudana na istoku. Njegova posljednja misija u Africi bila je u Nigeru 1999. godine. Također je sudjelovao u pokusima na SPC u CERN-u te ALICE eksperimentu (A Large Ion Collider Experiment).
U razdoblju 2000.−2002. bio je član povjerenstva za formuliranje znanstvene strategije u Hrvatskoj (68). Redovito je član međunarodnog znanstvenog odbora skupa „LHC Days in Split“. Guy je objavio blizu 300 znanstvenih radova i prema Spiresu skupio više od 8900 citata.

WhatsApp Image 2018-10-19 at 12.09.28(2)

WhatsApp Image 2018-10-19 at 12.09.27(2)

Dario Hrupec docent je na Odjelu za fiziku Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Fiziku je diplomirao, magistrirao i doktorirao na Sveučilištu u Zagrebu. Bavi se visokoenergijskom gama-astronomijom, u okviru astročestične fizike. Član je međunarodne kolaboracije MAGIC (Major Atmospheric Gamma Imaging Cherenkov Telescopes), čiji su Čerenkovljevi teleskopi smješteni na kanarskom otoku La Palmi, i međunarodne kolaboracije CTA (Cherenkov Telescope Array), čiji se teleskopi tek grade na La Palmi i Paranalu. Glavni je urednik časopisa Priroda te autor brojnih srednjoškolskih udžbenika iz fizike i znanstveno-popularizacijskih knjiga Protiv nadnaravnoga i Ažurirani svemir. Prirodnu znanost redovito popularizira i promovira na nekoliko mrežnih portala, a uime Hrvatskog prirodoslovnog društva godinama uređuje i vodi ciklus znanstveno-popularizacijskih predavanja „Priroda uživo“.

Od 10. do 13. travnja naše učenice Lana Filipović-Grčić i Barbara Poljak sudjelovale su na Državnom natjecanju iz fizike koje se održalo u Poreču. Našu školu predstavljale su radom Dodir glazbe, nastalim uz vodstvo mentorice nastavnice Andree Norac, u kojem su objasnile način na koji funkcionira violina te po čemu je ona “kraljica instrumenata”. Uz jaku konkurenciju osvojile su 3. mjesto u kategoriji eksperimentalnih radova.

WhatsApp Image 2019-04-14 at 16.18.31

WhatsApp Image 2019-04-14 at 16.18.31(1)

WhatsApp Image 2019-04-14 at 16.18.31(2)

WhatsApp Image 2019-04-14 at 16.18.31(3)